5 klasických autorů, jejichž tvorbu stojí za to poznat

S některými jste se možná setkali během povinné četby ve škole. Na jiné jste možná narazili v titulcích filmů, kde byli uvedeni jako autoři předlohy. Existují prostě spisovatelé, kteří spadají do škatulky klasičtí. Někteří je nenávidí, jiní je milují. Jsou zde ale taková jména, která stojí za to poznat blíže.

pět knih

Francis Scott Fitzgerald

Toto jméno vám pravděpodobně nebude neznámé. Narodil se roku 1896 a zemřel roku 1940. Dnes je známý hlavně jako autor knihy Velký Gatsby. Hlavního hrdinu si v úspěšné filmové verzi zahrál Leonardo DiCaprio a pravděpodobně jste tento film zaznamenali. Příběh krásně popisuje Ameriku 20. let 20. století, život a znuděnost tehdejší smetánky. Hlavním tématem je láska. Kniha není nijak rozsáhlá a čte se velmi krásně. Příběh vás pohltí a dá vám opravdu mnoho. Své si v něm najde každý čtenář.

Jane Austenová

Jane Austenová žila v letech 1775 až 1817. Byla autorkou románů určených hlavně pro ženy. Její um spočíval hlavně v popisu života střední třídy na venkově i ve městě a také na tvorbě úžasných, živých charakterů. Mezi její nejznámější knihy patří Pýcha a předsudek, Rozum a cit nebo třeba Emma. Příběhy jsou plné jemné, nezkažené lásky a zamiluje si je každá romantická duše.
kniha na hrudi

Lev Nikolajevič Tolstoj

Pokud se nezaleknete opravdu náročnější literatury s velmi detailně propracovanou psychologií hlavních hrdinů, neměl by vám v knihovničce chybět tento ruský autor. Lev Nikolajevič Tolstoj žil v letech 1828 až 1910. Příběhy jeho postav nejsou nikterak veselé, ale zážitek z četby jeho knihy přináší opravdu veliký. Mezi nejznámější díla patří Anna Karenina a Vojna a mír. Čtení je to ovšem rozsáhlejší.

Emil Zola

Zajímá vás trochu více šokující čtení? Naturalista Emil Zola se narodil roku 1840 v Paříži a zemřel v roce 1902 tamtéž. Jeho dílo se projevuje popisy věcí, které nejsou přitažlivé, tak jako tomu u naturalistů bývá. Často se zabývali tématem alkoholismu či prostitucí. Mezi jeho nejznámější díla, která byste rozhodně neměli minout, patří Břicho Paříže, Zabiják nebo Nana.

William Shakespeare

Je mi jasné, že o Shakespeareovi jste určitě slyšeli. Přesto, že tento autor, který žil v letech 1564 – 1616, nesedne každému, je jistě dobré být s jeho tvorbou seznámen. Seznam jeho děl je sáhodlouhý. Věnoval se psaní dramat v době renesance, ale byl velmi pokrokový, co se například postav žen týče. Jeho hrdinky jsou samostatné a nejsou žádné chudinky, jak tomu v jeho době bohužel v reálném životě často bylo. Psal dramata historická, romantická, tragická, komedie i pohádky. Rozhodně je dobré seznámit se alespoň s jeho hrami Romeo a Julie, Hamlet a Bouře.