Aerárium zavěšené v obytné místnosti

Aerárium je jednou z možností, jak umístit do obytného prostoru pokojové rostliny. Jsou to zpravidla skleněné nádoby různého tvaru, nejčastěji kulové, válcové či kuželové baňky, které se mohou zavěsit za provázek, silon nebo lanko. Vnitřek nádoby lze vyplnit písečným dnem se sukulenty, anebo hydroponicky pěstovanou rostlinkou. Podstatné je rovněž rozhodnout, do jakého místa aerárium umístíme, aby prostředí zútulnilo, ale zároveň nedocházelo k nějakým karambolům.

orchidej ve skle

Kam ho pověsit

Vzdušná zástěna – jednou z možností je umístit více závěsných aerárií v několika řadách či v jedné řadě za sebou, v různých výškách, čímž vznikne jakási umělá zástěna. Nepůsobí rušivě, ale naopak přirozeně, a může takto rozdělit místnost na několik dílčích částí, kupříkladu oddělit kout s posezením od pracovního prostředí psacího stolu.

sukulent do aerária

Lustr a jiná svítidla – krásnou dekorací se může stát zavěšená květina ve skle i pod svítidlem, ovšem mějte na paměti, že se tím zvýší zátěž, která bude staticky na světlo působit – 24 hodin denně. Nesmí dojít k poškození skeletu svítidla, ke zkratu kabelů ani k vytržení háku či hmoždinek ze stropu atp. Zavěšování předmětů na svítidla věnujte zvlášť mimořádnou pozornost.

Okno a garnýž – vkusnou ozdobou bývá aerárium v okně, tam, kde je např. krátká půlená záclona nebo jen žaluzie a závěs. Myslete ale i na to, aby to ustály květiny uvnitř nádoby – pokud je pod oknem radiátor ústředního topení, snažte se do nádoby umístit nějaké sukulenty, kterým nevadí teplý vzduch. Pokojovým rostlinám také příliš nesvědčí přímé slunce, takže ideální je to např. v okně, umístěném na sever.

Výklenky a rohy – tam, kde je ve výklencích dostatek denního světla, a kam se nehodí jiná dekorace, jsou zavěšené květiny dobrou volbou. Nevzhledný kout mohou vyzdobit krásnými květy nebo bohatým olistěním.