Poznejte krásu našich hor na vlastní kůži

Turistika. Sport, který v sobě dokáže snoubit nadšení z pohybu a poznávání těch nejzajímavějších zákoutí, výběžků a vrcholů naší krajiny. Každoročně si u nás získává tisíce nadšenců a zdá se, že tento markantní zájem nezažije stagnaci. Přesto bychom si měli uvědomit, že turistika je sport, který vyžaduje jistou dávku přípravy. Je možné jí provozovat bez ohledu na věk, tělesnou dispozici či kondici, ovšem za předpokladu, že bude zvolena adekvátní náročnost trasy. A v neposlední řadě nesmíme opomenout kvalitní oblečení a trekovou obuv.

Údolí hor

Turistika patří mezi pohybové aktivity, které nekladou příliš mnoho důrazu na vybavení. Příroda je všude kolem nás a je tedy čistě na našem rozhodnutí, kam se rozhodneme vydat a které krásy obdivovat. Zvláště u horské turistiky se však radí, nepřeceňovat své síly a raději ze začátku zvolit trasy, které nejsou tolik fyzicky náročné. Počasí ve vyšších nadmořských výškách je mnohdy nevyzpytatelné a velmi rychle by nezkušeným turistům mohl dojít dech. Je potřeba se také náležitě pře cestou připravit.

Cesta k vrcholu

Asi nejdůležitější výbava pro horskou turistiku je kvalitní obuv. V řadě specializovaných obchodů naleznete trekové boty dámské i pánské, které jsou povětšinou rozděleny dle náročnosti terénu či ročního období. Zatímco v letních měsících požadujeme od boty, aby dobře větrala a noha se v ní zbytečně nepotila, v zimě oceníme, když budeme mít nohy v suchu a teple. V obou případech je dobré věnovat zvýšenou pozornost podrážce. Ta by měla mít dostatečný vzorek, který zabrání uklouznutí i v mokrém terénu. Tenisky na běhání či volnočasové aktivity tak raději pro tentokrát nechte doma. Možná byste se divili, kolik jedinců s nevhodnou obuví je každoročně vidět při vysokohorských túrách. Na svých cestách buďte opatrní a nikdy nepřeceňujte své síly. Výlet by se mohl rázem proměnit ve strastiplnou cestu.