Kam až se může vyvinout doprava

Není tomu až tak dávno, co automobily byly něco docela nového, co si mohli dovolit jen ti nejbohatší. Dnes má, alespoň v naší zemi, prakticky každý dospělý člověk svůj vlastní. Samozřejmě jejich výhody nelze podceňovat, přeci jen značně usnadňují přepravu. Vyvolává to však otázku, kam až toto vše dojde. Technologie se neustále rozvíjí doslova překotným tempem, a to se týká i přepravy. Koneckonců ještě před pár lety by se nám ani nesnilo o vyhřívaných sedadlech, několika airbazích, elektromobilech či tak silných a rychlých autech. Je tedy dobré se podívat, kam vlastně v tomto ohledu směřujeme.

 

nové moderní auto

 

Je jasné, že hlavním heslem je rychlost, jednoduchost a bezpečnost. Proto budou automobily v blízké budoucnosti stále rychlejší a spolehlivější. S tím zároveň pravděpodobně dojde i ke zvýšení maximální povolené rychlosti, neboť vozy budou i při ní lehce ovladatelné. Již dnes se také podnikají první nesmělé pokusy s auty bez řidiče, tedy takovými, kde jen zadáte váš cíl a vůz sám vás tam doveze, aniž byste museli řídit. Tím by se značně zvýšila bezpečnost na silnicích, neboť by se eliminoval lidský faktor, zahrnující mimo jiné i svévolné porušování dopravních předpisů, což způsobuje velkou většinu nehod. Je však pravdou, že tento systém prozatím není dokonalý a ani levný. Bude tedy nějakou dobu trvat, než se dostane mezi běžné lidi.

 

u hromadné dopravy dojde ke změnám nejdříve

 

Co se veřejné dopravy týče, i zde se očekávají změny. Opět půjde o zvýšení rychlosti, neboť lidé chtějí cestováním trávit co nejméně času. Naopak chtějí být co nejdříve v cíli. Také zde najdeme vozy bez řidiče. Spekuluje se, že ve veřejných dopravních prostředcích, jako jsou autobusy či vlaky, bude tento systém nainstalován nejdříve.

 

Ovšem ne vše bude tak růžové. Počet aut na silnících nejen v naší zemi se bude neustále zvyšovat. To si vyžádá stavbu stále nových silnic, aby se pokud možno zabránilo dopravním zácpám. Nemine nás tedy zábor další cenné orné půdy a její znehodnocení. Rozhodně je tedy dobré zamyslet se nad tím, jestli je to skutečně něco, o co stojíme.