Kdy užívat třezalkový čaj


Už jste někdy vyzkoušeli třezalkový čaj Darka shop? Tato velmi známá a svérázná bylinka se užívá v lidovém léčitelství pro některé situace v dnešní době typické a bohužel velmi rozšířené. Jde zejména o podporu trávení, zejména v souvislosti se zhoršenou činností jater a žlučníkovými obtížemi, a také o potlačení stresových vlivů, které vedou k úzkostem a depresím.

Třezalka v přírodě

Depresivní stavy provází mnohé z nás a není jednoduché jim čelit. Třezalka má tu schopnost ovlivňovat hormonální systém a zvýšit hladinu důležitého hormonu serotoninu, který přispívá k dobré náladě a k potlačení těchto nepříjemných situací. Zastihne-li vás deprese v zaměstnání či ve škole, nebo dokonce na dovolené, nejste prakticky schopni normálně fungovat, a ne každý má zájem užívat antidepresivní léky předepsané lékařem. Deprese také mohou vyvolat problémy se spánkem a i zde najde třezalka uplatnění.

Třezalka tečkovaná

Nízká hladina serotoninu může souviset i s nedostatkem hořčíku, a tak se doporučuje jej doplňovat v suplementech a užívat Chlorellu, která obsahuje mnoho chlorofylu s vysokým obsahem tohoto důležitého prvku.

Třezalka a kontraindikace

Účinky třezalky jsou poměrně dobře zmapované a stejně tak i situace, při nichž byste měli být velmi opatrní. V první řadě ji nesmíte užívat v kombinaci s pobytem na Slunci, protože třezalka vyvolává závažné popáleniny kůže, a to i tehdy, popíjíte-li třezalkový čaj, a jde tedy o pouhou vnitřní aplikaci. K nebezpečným situacím může docházet i při užívání antidepresivních (syntetických) medikamentů vzhledem k tomu, že tato bylina přispívá k tvorbě serotoninu, a tím by se hladina tohoto hormonu mohla rizikově zvýšit.

Obecně se doporučuje Třezalku tečkovanou užívat po dohodě s lékařem, který posoudí, zda je pro vás bylinka vhodná, protože může snížit účinnost některých léků, jako jsou přípravky proti krevní srážlivosti, některá antibiotika a antivirotika a dokonce i antikoncepční pilulky.