Maca červená je vzácná peruánská rostlina

Vysoko v horách, v pohoří Andy, v zemi zvané Peru, roste drobná, nenápadná rostlinka. Na toulkách krajinou byste ji možná přehlédli nebo snad dokonce omylem zašlápli, a na první pohled vás rozhodně neupoutá ničím zvláštním, tak jako například kvetoucí keř růží. Říká se jí Maca peruánská, je to dvouletka a můžete si ji dokonce vypěstovat ze semínek i doma.

kořen ženšenu

Maca červená nebo Maca žlutá (dle odrůdy) je zvláštní tím, že dokáže přežít i tam, kde jiné rostliny uhynou. Tato velmi houževnatá bylinka snese i extrémní povětrnostní vlivy, jako je silný ledový vichr, nízké teploty vzduchu a nízký tlak s omezeným přísunem kyslíku. Rostlina se na tamní prostředí adaptovala tím, že si pod zemí vytvořila mohutný kořenový bal, z něhož postupně čerpá živiny. Pomocí kořenů nasává z půdy vše, co potřebuje, a v kořenech je absorbováno obrovské množství výživových prvků, načež jí z toho důvodu lidé přezdívají superpotravinou.

Macchu Picchu v Peru

Obsah živin má léčivé účinky

Lidské tělo dokáže podstoupit sebeozdravný regenerační proces, ale musíme mu k tomu dát vhodné prostředí a zejména dostatek výživy. Superpotraviny jsou v tomto směru velmi vhodné, musíme je však dávkovat postupně a v malém množství, aby je tělo dokázalo absorbovat a využít.

Proto se Maca podává ve formě čaje nebo alternativní kávy, případně v tabletách, a pouze jako potravinový doplněk. Účinkuje však velmi razantně a působí na všechny tělesné i psychické neduhy. Harmonizuje organismus, omlazuje jej, dodává energii, stimuluje k tvůrčí činnosti a také odbourává stres. Říká se jí adaptogen, protože organismus adaptuje na stresové prostředí, abychom stres lépe zvládali.

Mimo jiné má pozitivní vliv i na úpravu hormonů, jinými slovy redukuje množství stresových hormonů a podporuje u mužů tvorbu testosteronu, který má zásadní vliv na sexualitu – na potenci a erekci.