Mzdám se leckdy nerozumí

Lidé se ucházejí po určitou část svého života o zaměstnání. Shánějí si práci, a to proto, aby měli na své živobytí. Normální člověk si totiž peníze musí vydělat, tomu je nikdo jen tak nedá. A když už chce někdo dostávat peníze za odvedené výkony, měl by se postarat, aby měl již v předstihu jasné, kolik dostane, aby věděl, že mu takové peníze budou stačit a že se mu vyplatí za ně pracovat.

Jenže ono už dnes neplatí, že zaměstnavatel řekne svému zaměstnanci určitou částku a tuto mu také předá z ruky do ruky. V dnešní ekonomice je to daleko komplikovanější, v té se peníze jenom tak nepředávají.

eura finance

A tak se zaměstnanec obvykle dozví to, co mu je jeho zaměstnavatel skutečně ochoten obětovat. Čemuž se říká, jak ti obeznámení z našich řad vědí, hrubá mzda. Jenže už se nedozví automaticky, kolik z toho dostane, kolik bude činit jeho mzda čistá. A mezi těmito záležitostmi je docela zásadní rozdíl, který dokáže leccos ovlivnit. Spíše negativně než pozitivně.

Když totiž zaměstnavatel nějaké peníze na odměnu pro svého zaměstnance vydá, musí z nich automaticky odvést daň z příjmu spolu se zdravotním a sociálním pojištěním ve stanovené výši. A až to, co následně zbude, skončí v zaměstnancově kapse.

A jak se provádí výpočet čisté mzdy? Jak se zjišťuje, kolik člověku z jeho pracně získaných peněz ukousne stát a kolik mu naopak bude milostivě ponecháno?

evropská měna

Nejjednodušeji se to zvládne s využitím kalkulačky, která je na internetu dostupná všem. Tady stačí zadat jenom několik známých údajů, a aniž by se za to muselo platit nebo pracně studovat účetnictví, každý hned zjistí, jak na tom je. Nemusí až do příští výplaty trnout, kolik dostane a jestli z toho dokáže financovat aspoň tu nejzákladnější obživu.

Tato kalkulačka činí zřejmým, jak se takové výplaty počítají, a pomáhá dobrat se velice jednoduše relevantních a důležitých informací. Na jejichž základě se dá posoudit, zda se někomu nabízená práce vyplatí nebo ne.