Někdo to rád pálivé

Někdo to rád pálivé

Pokud jste příznivci lehce pálivých či skutečně pikantní jídel, pak jistě znáte různé odrůdy chilli papriček. Na světě jich existuje poměrně velké množství. Chilli papričky jsou exotické plody, avšak lze s úspěchem pěstovat za oknem i v našich podmínkách. Jistě jste již v obchodech zahlédli malé keříčky s různě barevnými druhy papriček. Tyto rostlinky jsou nejenom dekorativní, ale také nabízí chutné a pikantní plody. Ovšem pozor, vždy si přečtěte pokyny na etiketě. Některé druhy papriček totiž mohou být pouze okrasné a tudíž ke konzumaci nevhodné. Oblíbeným dochucovadlem je chilli omáčka. Opět se jich na trhu nabízí poměrně velké množství a praví milovníci pikantních chutí na ně nedají dopustit. S trochou šikovnosti si lze pálivé omáčky vyrobit také doma. Nejpálivější papričkou světa je známá Carolina Reaper, ale ta je opravdu jen pro velmi pokročilé konzumenty chilli.

chilli

Pálivé papričky

Chilli papričky pěstovali již Indiáni ještě dávno před objevením Ameriky. Po objevení nového kontinentu začali obchodnici chilli rozvážet po celém světě. Bylo to velmi oblíbené a ceněné koření, které mohlo nahradit neméně cenný pepř. Velké oblibě dosáhlo chilli v Indii, kde stalo základním pilířem pro velkou většinu indických pokrmů. V Maďarsku se z něj stalo dokonce národní koření, všichni jistě známe tradiční maďarskou mletou papriku.

omacka

Za svoji pálivost vděčí papričky látce zvané kapsaicin. Možná vám právě vytanuly na mysli léčebné kapsaicinové náplasti proti bolesti svalů. Ano, jedná se o stejnou látku. Kapsaicin totiž při styku se sliznicemi nebo kůží vyvolává pálivý pocit. Používá se proto také do pepřových sprejů, které slouží k osobní obraně. V případě využití náplastí proti bolesti však po první fázi, kdy pociťujeme teplo, dochází k druhé fázi, která působí analgetickým účinkem. Takto lze poměrně účinně tlumit především chronickou bolest.