Proč se nerezové zábradlí tak často používá v exteriérech?

Není pochyb o tom, že v současnosti se zábradlí stalo prakticky nezbytnou součástí každého schodiště, balkónu či terasy, a to jak těch vnitřních, tak i těch venkovních. To má samozřejmě svůj důvod – značně zvyšuje jejich bezpečnost, a zároveň i poskytuje oporu lidem s pohybovými potížemi.

Je samozřejmé, že bude existovat mnoho nejrůznějších druhů a typů, přičemž některé se budou hodit spíše dovnitř, jiné ven. A je pochopitelné, že některé z nich budou populárnější, než jiné. Příkladem může být nerezové zábradlí.

balkon1

To najdeme na mnoha místech, především pak venku. Můžeme jej nalézt v parku, ale i u schodů uprostřed města. Ochraňují nás také před pádem například do řeky, a to jak z mostu, tak i ze břehu, pokud je hodně vyvýšený.

Není pochyb o tom, že právě tento typ je používán velmi často. Pravdou je, že má veškeré potřebné vlastnosti – odolnost vůči vnějším vlivům, ať už jsou to prudké rozdíly teplot, ke kterých dochází zejména na jaře a na podzim, déšť, sníh či vítr, zkrátka vše, co příroda může přinést. Díky tomu dlouho vydrží, aniž by potřeboval opravu.

Zároveň je však dostatečně pevný na to, aby se o něj mohlo opřít i několik lidí, aniž by jej to nějak poškodilo. Jednoduše řečeno, má velkou nosnost, což je pro bezpečnost lidí velmi žádoucí vlastnost. Přeci jen, kvůli ní se zábradlí staví.

schodiste3

Je však třeba říci, že tento typ najdeme především na veřejných prostranstvích. V soukromých prostorách, ať už jsou to rodinné domy či byty, jej tak často neuvidíme, a to ani například na balkonech. Důvod je ten, že přeci jen nevypadá nejlépe. Jsou materiály, které mají stejně dobré vlastnosti, ale lepší vzhled.

Proč se tedy nepoužívají všude? Důvodem je zde cena – nerezové zábradlí má zkrátka nejnižší náklady jak na pořízení, tak na následnou údržbu, a zároveň i dlouhou životnost. A asi není třeba říkat, že ušetření nákladů je pro městské úřady, které jsou obvykle vlastníky těchto prostranství, prioritou.