Samet – dostupný symbol luxusu

Samet je látka, kterou v současné době na trhu seženete ze syntetických či přírodních vláken. Původně šlo o textilii z hedvábí, s mnohaletou historií, jejíž původ pravděpodobně vyvěrá z Asie, kde se již před staletími zpracovávala vlákna bource morušového.

hřejivý samet

V Evropě se výrobou sametu proslavila již v druhé polovině 13. století Itálie, tehdy byly hedvábné látky velmi drahé a dostupné jen šlechtě a dalším movitým lidem, v současné době se ovšem hedvábí nahrazuje bavlnou a syntetikou, což vrhá na tyto materiály zcela odlišné světlo. Dnes jsou dostupné široké veřejnosti a převažuje zde právě zmiňovaná bavlna a polyester.

šperk na sametové látce

K čemu se samet hodí

Nábytek – čalounění židlí, křesel, taburetů a sedacích souprav, potahy křesel, přehozy přes postel – to vše zvedá samet na vyšší úroveň. Vytváří dojem luxusního vzhledu, velmi čistého a upraveného prostředí, přitom jej lze pořídit poměrně levně, pokud zrovna nemáte zájem o ty dražší sametové látky z hedvábí.

Bytové dekorace – nejčastěji jsou to velmi příjemné a na pohled atraktivní polštáře a polštářky různých velikostí. Anebo zvířecí pelíšky či dětské postýlky. Ze sametu lze ušít i ozdobné závěsy, které krásně vyniknou v kombinaci s jednoduchými či krajkovými záclonami. Výhodou je možnost volit si různé barvy této látky, která vyzdobí interiér jak v odstínech červené, šarlatové, vínové, fialové či rudé, tak i zelené, tyrkysové, tmavě modré a zelenomodré. Existují ovšem i zdánlivě méně nápadné látky krémové s různými potisky.

Oděvy – ze sametové tkaniny lze zhotovit různé typy oděvů – šaty, halenky, kalhoty, sukně, bundy, saka, pyžama či župany. Mohou být ovšem ozdobou i pánského šatníku. Hodí se hlavně tam, kde chcete upoutat pozornost a nosit něco velmi příjemného na dotek. Samet je mimo jiné i symbolem něhy a něžných doteků, lásky a vzájemné náklonnosti.