Proč je odvětrávání budov nezbytné

V dnešní době většina z nás tráví převážnou část dne uvnitř budov, ať už doma, ve škole či v zaměstnání. Avšak ať už se jedná o kteroukoliv z nich, vždy platí, že musí existovat možnost rychlého odvětrávání https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/odvetravani-panelovych-domu/. To může být zařízeno několika způsoby.

Tou nejběžnější a také nejlevnější možností jsou klasická okna, která se dají otevřít dokořán. Nejenže umožňují rychlou výměnu vzduchu, ale zároveň nám i poskytují sluneční světlo a možnost vytvořit průvan, což oceníme zvláště v horkém létě.

okna1

Avšak ne vždy je to možné. U nízkých, rozsáhlých budov, jako jsou například haly či velké super a hypermarkety, okna zkrátka nestačí. Navíc je zde často z nejrůznějších důvodů není možné instalovat. Proto je potřeba najít jiné řešení.

Zde se proto používá zařízení na výměnu vzduchu, které neustále odsává vzduch uvnitř a přivádí ten zvenčí. Výhodou je, že je možné onen přiváděný vzduch předem ohřát či ochladit na zvolenou teplotu. To znamená, že je možné zde udržovat stálé klima, což je v mnoha případech dokonce nezbytné.

Samozřejmě se můžeme ptát, proč je to tak důležité. Koneckonců, je to dokonce i zakotveno v zákoně. Je tedy jasné, že existují velmi pádné důvody, proč je možnost rychlé a kompletní výměny vzduchu v jakékoliv budově nezbytná.

klimatizace2

Jedním z důvodů je možnost zbavit se vydýchaného vzduchu. Všichni, kdo strávili delší dobu v přeplněné uzavřené místnosti, ví, jak těžko se zde po chvíli dýchá. Za to může především vydýchaný oxid uhličitý. A toho je potřeba se zbavit. A nejjednodušším způsobem je přivést dovnitř čerstvý vzduch.

Dalším důvodem je nebezpečí úniku plynu. Zde je potřeba v rámci ochrany zdraví nutné, aby bylo možné se jej co nejdříve zbavit. Nehledě na to, že naprostá většina takto používaných plynů je hořlavá, což sebou přináší další nebezpečí.

Je tedy jasné, že toto opatření má rozhodně smysl. Bez něj bychom totiž byli vystaveni mnohem většímu riziku.